Tax List Details - Current Year |
| Municipality: | PP | Deed date: | 9/21/2012 |
| Block / Lot: | 130 / 11 | Qual: | C0002 |
| Mailing address: | 1126 GOWDY AVE UNIT 2 | | |
| City/State: | PT PLEASANT, NJ 087422981 | | |
| Location: | 1126 GOWDY AVE UNIT 2 | | |
| Prop class: | 2 | Land val: | 115,000 |
| Bldg desc: | CONDO 0895 | Improvement val: | 88,100 |
| Land desc: | .058 AC | Exemption 1: | |
| Addtl lots: | | Exemption 2: | |
| Zone: | R-1A | Exemption 3: | |
| Map: | 39 | Exemption 4: | |
| Year blt: | 1989 | Net value: | 203,100 |
| Book/page: | 15325/399 | Last yr taxes: | 4923.14 |
| Sale price: | 192,000 | Prev block: | 00130 |
| Nonusable code: | | Prev lot: | 00011 02 |
| Spcl tax codes: | | Prev qual: | |
| Exmt Prop Code | 000 | Init/Fur file date | NA / NA |
| Statue: | | Facility: | |
|
| Assessment History |
| Year | Prop cls | Land Value | Imprv Val | Net Val |
| 2025 | 2 | 115,000 | 88,100 | 203,100 |
| 2024 | 2 | 115,000 | 88,100 | 203,100 |
| 2023 | 2 | 115,000 | 88,100 | 203,100 |
| 2022 | 2 | 115,000 | 88,100 | 203,100 |
|
| Property Details |
| Type/use: | CONDOMINIUM | Story hgt: | 1 STORY |
| Design: | OTHER | Roof type: | GABLE |
| Roof mtrl: | ASPH SHNGL | Ext Finish: | ALUM/VINYL |
| Foundation: | BLK/CONCRT | Basement: | 0 |
| Heating src: | GAS | Heat system: | FORCED AIR |
| Electric: | ADEQUATE | A/C: | ALL COMBIN |
| Plumbing: | 3FIX BATH | | |
| Fireplace: | NONE | SFLA: | 895 |
| Attic area: | 0 | Unf area: | 0 |
| # bedrooms: | 2 | # bathrooms: | 1 |
| Attchd items: | | Detchd items: | |
|
| Sale History |
| Prop loc: | 1126 GOWDY AVE UNIT 2 | | |
| Book/page: | 15325/399 | Deed date: | 9/21/2012 |
| Sales price: | 192,000 | Year built | 1989 |
|